חיפוש רופא
שם משפחה
איזור בארץ
יישובים
התמחות
חיפוש לפי שם

שיניים כלואות וטיפול בילד החריג

מהו הטיפול אורתודונטי המומלץ ב"ילד החריג"

טיפול אורתודונטי בילדים המוגדרים כ"חריגים"

טיפול אורתודונטי ב"ילד החריג"

בקבוצת "הילדים חריגים" כלולים ילדים בעלי מגבלות שונות, כגון פיגור שכלי (Mental retardation), שיתוק מוחין (Cerebral Palsy), בעיות בתפקוד השרירים (Muscular disorders), בעלי תסמונת Down, אוטיסטים ובעלי תסמונות שונות יותר נדירות.

בילדים אלו, ליקויי סגר מופעים בשכיחות גבוהה יותר ובחומרה גדולה יותר בהשוואה לאוכלוסייה הרגילה, לדוגמא: בבליטה חמורה יותר של שיניים עליונות לעומת התחתונות, משולבים בד"כ גם עם מנשך פתוח. ילדים בעלי תסמונת Down מתאפיינים בלסת עליונה צרה, סגר צלבי אחורי ו/או קדמי, מנשך פתוח, שיניים חסרות או קטנות. ילדים עם בעיות שרירים סובלים בד"כ מליקוי סגר Class II ומנשך פתוח. בנוסף יש נטיה להצטברות מוגברת של רובד בעיקר סביב צווארי השיניים. רמת ההיגיינה אורלית ירודה בד"כ יותר בילדים חריגים לעומת ילדים בריאים, וכתוצאה מכך יש עליה ברמת העששת ומחלות החניכיים.

מתן טיפול אורתודונטי ל"ילד החריג" מלווה בקשיים רבים.

א. הטיפולים האורתודונטים דורשים שתוף פעולה פעיל מצד המתרפא למשך תקופה ארוכה שלא תמיד ניתן להשגה עקב בעיות הקואורדינציה של השרירים או תנועות גוף בלתי רצוניות.

ב. נוכחות מכשירים מודבקים מחייב שמירה הדוקה על היגיינת הפה. לרוב ההורה או מבוגר אחר שמטפל בילד בחיים היומיומיים יצטרך לבצע ולעקוב אחרי צחצוח השיניים.

ג. ישנן פרוצדורות ארוכות במרפאה והילדים אינם מסוגלים לשבת מבלי לזוז על מנת לאפשר ביצוע הפעולות העדינות הנדרשות, מחייבים לעתים לבצע את הטיפולים הארוכים (כגון הדבקת סמכים) תחת סדציה (גאז צחוק או סדציה תוך-ורידית) או אפילו בהרדמה כללית.

המפתח להצלחה הוא העבודה בצוות, במרכז מולטי-דיסציפלינרי שמאפשר תאום בין המקצועות השונים המעורבים בטיפול בילדים אלה - רפואת השיניים לילדים (פדודונטיה), הרדמה, כירורגיה פה ולסת, גנטיקה, שיקום הפה, פריודונטיה, עובדים סוציאלים ועוד. רק בצורה זו ניתן ליעל ולהוזיל הוצאות תוך שמירה על איכות טיפול גבוהה. במרכז מסוג זה ניתן לשלב מספר פרוצדורות המבוצעות בצורה הטובה ביותר ע"י מומחים שונים, בטיפול חד-פעמי בסדציה או הרדמה כללית.

בישראל, טיפול אורתודונטי לאוכלוסייה החריגה ניתן במספר מרכזים:

1. המרכז לטיפול בילדים חריגים, במסגרת המחלקה האורתודונטית בביה"ס לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית בירושלים, הדסה עין-כרם

2. המרכז לטיפול בילדים חריגים, במסגרת המחלקה האורתודונטית בביה"ס לרפואת שיניים, תל אביב

3. המרכז לבריאות השן, היחידה לאורתודונטיה, מרכז רפואי ע"ש פוריה, טבריה

4. היחידה לאורתודונטיה, מרכז רפואי ע"ש חיים שיבא תל-השומר

 

 
 
 

לראש העמוד לראש העמוד
עבור לתוכן העמוד