חיפוש רופא
שם משפחה
איזור בארץ
יישובים
התמחות
חיפוש לפי שם

טיפול בשיניים כלואות

שיניים כלואות הן שיניים המאחרות לבקוע זמן רב מעל הגיל הממוצע לבקיעתן. הסיכויים לבקיעתם הטבעית של שיניים כלואות הם נמוכים באופן כללי וחשוב לחקור מדוע שיניים אלה אינן בוקעות. לרוב, הסיבה היא שהן נמצאות במיקום או עמדה או כיוון לא תקין. להתעלם מזה ולא ליזום טיפול מתאים לשיניים "קבורות" אלה, עלול לגרום נזק לשיניים הסמוכות וליצירת ציסטות.
לאחר אבחון מתאים על ידי אורתודונט/ית, יש לבצע טיפול שיעזור להביא את השיניים האלו למקומן תוך שימוש במכשירים אורתודונטיים, בדרך כלל בשתי הלסתות, במטרה לשמש כבסיס או עוגן להפעלת כוחות עדינים. מכיוון שמכשירים אלה מתאימים להזזת שיניים באופן כללי ומכיוון שממילא יש להזיז את השיניים הסמוכות בכדי שיהיה לאן להביא את השיניים הכלואות כאשר הן יובאו למקום, רצוי לנצל אותם לטיפול ביתר בעיות המשנן (כגון שיניים עקומות אחרות וכו').
כאשר הוכן מקום יהיה צורך לרוב בפרוצדורה שתבוצע ע"י כירורג פה ולסתות, המיועדת לחשוף את השן/שיניים הכלואות ולהדביק סמך עליהן (לרוב בצורת כפתור מתכתי). לאחר מכן, האורתודונט/ית יפעיל כוחות עדינים בכדי להזיז את השיניים ממקומן אל עבר המקום שהוכן עבורן בפה. בדרך זו, המתרפא/ה ירוויח שיניים יקרות וחשובות, יסולק מקור סכנה רפואית אפשרית וישופר מראה השיניים והחיוך.
לעיתים, כמו בשיני בינה כלואות, יש צורך לעקור אם השן הכלואה בגלל שלא ניתן למשכה למקומה בקשת. במקרה שהשן הכלואה שנעקרה נמצאת בקדמת הפה יש צורך לעיתים להחליף אותה בשתל.

שן כלואה מוגדרת כשן שאינה בוקעת לחלל הפה בעקבות סטייה במסלול בקיעתה, מנח לא תקין של הנבט או הפרעה מכאנית במסלול הבקיעה.

ככלל, כל שן יכולה להיות שן כלואה, (לעיתים יותר משן אחת במתרפא), כאשר השכיחות בישראל של ניבים כלואים הינה 1%-3% באוכלוסיות שונות.

למעט שיני בינה כלואות, הטיפול במקרים אלו לרוב הינו, כפי שהוסבר, פתיחת מקום לשן הכלואה,חשיפת השן בלסת ומשיכתה על ידי האורתודנט, באופן איטי ומבוקר למקום הנכון בקשת השיניים.

שיני בינה כלואות, לרוב נעקרות בהליך כירורגי.

שן בינה כלואה.צילום רנטגן של שני ניבים בלסת עליונה כלואים.
 
צילום רנטגן של שן בינה כלואה
 

 

עבור לתוכן העמוד